پرینترهای سه بعدی سری لومینوس از سری پرینترهای تولیدی شرکت BMI هساتند که همگی از تکنولوژی LCD برای پرینت بهره می گیرند.سری لومینوس تا کنون در مدل های زیر تولید و طی سال های 2016 الی 2023 وارد بازار شده اند.
4X
8X
8X Pro
10X Eco
23X
33X
عدد قبل از حرف X نشان دهنده تعداد میلیون پیکسل روی صفحه LCD است که تاثیر مستقیم روی دقت و رزولوشن قطعه پرینت شده دارد. مثلا پرینتر 10X به معنی این است که این پرینتر با کمک 10 میلیون پیکسل بر روی صفحه خود قطعه نهایی را پرینت خواهد کرد.
حال سوال پیش می آید که اندازه هر پیکسل در هر پرینتر چقدر است. برای جواب دادن به این سوال باید دید هر مدل پرینتر دارای چه ابعاد LCD است. مثلا پرینتر 10X یک پرینتر 10 میلیون پیکسلی با اندازه LCD 6.6 اینچ می باشد که ابعاد کاری حدودی 143 میلی متر در89 میلی متر دارد و دارای 4098 پیکسل در طول LCD و 2560 پیکسل در عرض LCD می باشد. با تقسیم 144 میلی متر بر 4098 میلی متر به عدد حدودی 35 میکرون برای هر پیکسل میرسیم. یعنی بطور تئوری این پرینتر می تواند یک مربع 35 میکرومتر در 35 میکرومتر را پرینت بکند.
اما این پرینتر ها روی چه چیز پرینتر می کنند؟
اگر یک پرینتر دو بعدی روی کاغذ پرینت کند این پرینترهای روی رزین مایع پرینت می کنند!
در واقع مفهوم پرینت کردن در یک پرینتر سه بعدی با مفهوم پرینت کردن در پرینتر سه بعدی رزینی کمی فرق دارد که در بخش بعدی کامل به آن اشاره خواهیم کرد.
عملکر پرینتر رزینی LCD بدین صورت است که ابتدا طرح سه بعدی که یا توسط اسکنر اسکن سه بعدی کرده ایم و یا در یک نرم افزار طراحی سه بعدی آن را طراحی کرده ایم را وارد یک نرم افزار اسلایسر و یا لایه لایه کن می کنیم
نرم افزار از ما می پرسد که این طرح را با چه ضخامتی لایه لایه کند. که معمولا 50 میکرون یک ضخامت استاندارد می باشد.
و نکته جالب اینکه هر لایه تبدیل به یک عکس سیاه و سفید قابل پخش توسط ال سی دی می شود. که ال سی دی می تواند مثلا هر یک از این عکس ها را در مدت زمان مشخص روی یک رزین حساس به نور ماورا بنفش پخش بکند.
در واقع ال سی دی فقط تصویر را نشان می دهد و چیزی که رزین را کیور یا سفت یا جامد می کند همان نور فرابنفش می باشد. که از پشت ال سی دی از طریق پیکسل های باز عبور می کند و به سطح رزین می رسد. بدین ترتیب با پخش هرلایه یک لایه نازک 50 میکرونی از رزین کیور می شود و این لایه ها روی هم سوار می شوند.