دستگاه میلینگ درای (DRY) یا خشک تراش

دستگاه میلینگ درای

میلینگ درای (DRY)

برای تراش متریالهایی نظیر

در دو شکل استاندارد بلوک مکعبی و بلنک دیسکی در میلینگ های با مد تراش خشک قابلیت میلینگ دارند.

به جز PMMA و Biohpp بقیه متریالها نیاز به اسپیندل قدرتمندی ندارند و یک اسپیندل در حد توان زیر 800 وات با دور زیر 30000 دور بر دقیقه برای تراش این متریالها در حالت خشک کفایت میکند. البته بدیهی است استفاده از اسپیندلهای توان بالا باعث افزایش عمر اسپیندل میشود اما از طرفی نیازمند شاسی و المانهای متناسب برای درایو کردن اسپیندل پرتوان است که هزینه سازنده را بالاتر میبرد و دستگاه گرانتر تمام میشود.

.

میلینگ درای در تراش بلنک های زیرکونیا

استفاده از میلینگ خشک تراش مخصوصا در حالت میلینگ زیرکونیا، گرد و غبار بسیار ریز و چسبنده و با حجم بالا نسبت به محفظه کاری دستگاه ایجاد میکنند. مهار و جمع آوری این گرد و غبار از دو بابت اهمیت زیادی دارد اولا سلامتی اپراتور و دوما استهلاک دستگاه. در نتیجه استفاده از وکیوم حتی با بازده 70% و همچنین نظافت دستگاه در تراش هر 100 واحد نکته بسیار مهمی و کلیدی است. البته هیچ وکیومی تاکنون نتوانسته بطور 100% داخل دستگاه را تمیز کند.

محور های میلینگ در حالت تراش خشک

معمولا دستگاههای خشک تراش بصورت 5 محور همزمان و غیر همزمان (3+2 محور بسته به قابلیت کنترلر دستگاه) طراحی میشوند که شامل سه محور کارتزین X و Y و Z و دو محور چرخشی(مختصات قطبی) A و B  می باشند.

در این نوع دستگاهها میتوان از سرو موتور، سرو-استپ و استپ موتور هم به عنوان موتور محور ها استفاده کرد. محور های A و B همان محورهایی هستند که نگهدارنده بلنک (هولدر بلوک) روی آن سوار هستند. این هولدر ها در دوشکل Circle (دایره ای کامل) و C-TYPE (نیم دایره) ساخته میشوند.

هولدر دایره ای برای دستگاههایی که تراش متریالهایی با درجه سختی بالا (غیر از زیرکونیوم) برایشان تعریف شده اند را انجام می دهند تا حین تراش باعث ایجاد لرزش در کار نشود. اما بخشهایی از متریال در نقاط حاشیه ای هولدر قرار میگیرند که امکان تراش در آن نواحی وجود ندارد. اما در هولدر های نیم دایره نصف حاشیه بلنک آزاد است و علاوه بر اینکه در این قسمتها امکان تراش وجود دارد، ازدید ضخامت بلنک هم امکان تراش مهیا شده است که در هولدر تمام دایره ای این امکان وجود ندارد. خروجی کار بیشتر و رسیدن به جزییات دقیقتر از مزایای این هولدر هاست.

سنسور های بکار رفته در این دستگاهها نیز غالبا از نوع القایی (Proximity Sensor) می باشند. معمولا میکرو سوییچ یا سنسورهای نوری به دلیل آلودگی محیط چندان کاربردی ندارند.

کالیبراسیون میلینگ درای

دستگاه تراش خشک یا میلینگ داری DRY نیازمند کالیبره کردن بطور ادواری هستند. دلیل نیاز به کالیبراسیون، دقت و عملکرد سنسورها (سنسورها لزوما همیشه در یک نقطه عمل نمیکنند و نسبت به دمای محیط، آلودگی محیط دستگاه، نوع فلز قابل سنس و کاهش کیفیت عملکرد آنها عدد سنس آنها متغیر هست گرچه این تغییر عدد در حد چند میکرون باشد) می باشد.

وقتی دستگاه از کالیبره خارج میشود (علایمی مانند ضخامتهای بیشتر یا کمتر از طراحی و یا سوراخ کردن یا ضخیم شدن اکلوزال) باید کالیبره شود و روشهای کالیبراسیون بصورت دستی، نیمه دستی و اتوماتیک می باشد که روش نیمه دستی یا نیمه اتوماتیک با ایجاد مکعب های مربع روی یک بلنک وکس و اندازه گیری اضلاع و وارد کردن اعداد اندازه گیری شده به نرم افزار، دستگاه اتوماتیک خود را کالیبره میکند. در نتیجه میتوان گفت خارج شدن دستگاههای میلینگ از کالیبراسیون امری عادی است که به راحتی هم کالیبره میشود. اگر بازه های زمانی کالیبراسیون خیلی کوتاه باشد باید دنبال دلایل دیگری هم بود مخصوصا از ناحیه سنسورها.

اهمیت ایزولاسیون در میلینگ درای یا تراش خشک

بخش ایزولاسیون ریل و گیربکس این دستگاهها یا باید بسیار قوی صورت بگیرد و یا اینکه برای تمیز کاری از گرد و غبار زیرکونیا باید در دسترس باشد. کلا در ساخت دستگاه میلینگ دندانسازی باید طراحی فنی و مهندسی به نحوی صورت پذیرد که تعویض قطعات به سادگی صورت پذیرد و قطعاتی در ساخت دستگاه استفاده شده باشدکه از قطعات عمومی با کد فنی و موجود در بازار باشد و یا لااقل امکان معادل سازی آن وجود داشته باشد.

مهمترین دلیل برای این امر اینست گه، دستگاه های میلینگ همانند تمام دستگاهها و ماشین آلات، روزی دچار چالش و ایراد خواهند شد. این چالش میتواند از سخت افزار یا نرم افزار باشد. ممکن است بخشی از نرم افزار دچار اسیب شده باشد یا یک فلش دیسک آلوده از طرف اپراتور وارد شده باشد یا قطعه ای مکانیکی یا برقی خراب شده باشد یا دستگاه خوب کارکرده باشد و عمر قطعه ای تمام شده باشد. در اکثر موارد بالا نیازمند شرکت سازنده برای پاسخ دهی هستید و تنها در مواردی محدود نماینده آموزش دیده با تجربه این دستگاه در محل فعالیت شما قادر به پاسخگویی خواهد بود. درنتیجه هر قدر تامین کننده در دسترس باشد خرید از آن بصرفه تر و معقول تر است.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *